UKforum.cz – nový redakční systém pro časopis Univerzity Karlovy

Nasazení nového CMS a migrace obsahu se stovkami článků včetně fotografií z původního systému.

ukforum pripadova studie

Případová studie v PDF ke stažení

Zadavatel Univerzita Karlova Praha
Doba realizace projektu únor až říjen 2020
Spuštění do provozu 1. 10. 2020
Realizátor Agionet s.r.o.
Technologie CMS Joomla!, LAMP

O klientovi

Univerzita Karlova vydává od roku 2012 časopis Forum. Poutavé čtení podpořené zajímavou grafikou a kvalitními fotografiemi vychází jako tištěný magazín, zároveň existuje i ve své on-line podobě. O vydávání časopisu se stará osmičlenná redakce v čele s šéfredaktorem PhDr. Mgr. Martinem Rychlíkem, Ph. D., Ph. D.

Cíle klienta

Redakce časopisu Forum pro svou práci potřebuje robustní redakční systém, který jim umožní připravovat a publikovat obsah. Zároveň chtěl klient upravit grafický vzhled a zlepšit uživatelský zážitek čtenáře. Podmínkou byl také responzivní design, který by umožnil pohodlné čtení na všech běžných zařízeních.

Klient hledal partnera pro dlouhodobou spolupráci, který by zajistil nasazení nového CMS i technickou správu systému, další rozvoj podle požadavků klienta i podporu uživatelů – členů redakce. Požadavky byly následující:

  • nasadit nový redakční systém, který umožní efektivnější práci redaktorům
  • vytvořit nový vzhled on-line verze podle grafických představ klienta
  • přenést v maximální míře stávající obsah do nového systému
  • proškolit uživatele (redaktory) a zajistit uživatelskou podporu
  • technicky zajistit bezproblémový provoz systému
  • zajistit další rozvoj systému dle dílčích požadavků

Cílové skupiny a zaměření webu

Cílovou skupinou pro tištěnou i on-line verzi časopisu jsou lidé s vyšším vzděláním, zájmem o vědu a život na univerzitě. Jsou to často lidé, kteří jsou s Univerzitou Karlovou spjati profesně nebo na UK studují.

Původní stav a motivace ke změně

Redakce časopisu používala redakční systém, který byl vytvořen přímo na půdě UK a umožňoval tvorbu on-line verze, v některých parametrech ale potřeby redakční práce již přerůstaly technické možnosti stávajícího redakčního systému:

Řešení projektu

printscreen ukforum homepage

Technické řešení

Společnost Agionet má dlouholeté zkušenosti s redakčním systémem CMS Joomla!.
Modularita, robustnost, ideální pro weby e-zinového typu, kdy si klient vlastními silami často pravidelně vytváří obsah. Systém umožňuje současnou práci více redaktorů včetně škálování jejich práv.

Pro novinářskou praxi je také důležitá možnost řídit publikování připravených článků dle časového harmonogramu. Řízení času začátku a případně i konce publikování článku je standardní funkcí našeho řešení.

Předpokládaný provoz (dle dlouhodobých zkušeností) se u časopisu Forum bude pohybovat v řádech jednotek tisíců uživatelů denně. Pro zvládnutí takové návštěvnosti bylo zvoleno hostování projektu na privátním virtuální serveru na páteřní síti u renomované hostingové společnosti.

Grafická stránka projektu a UX

První grafické návrhy pocházely z dílny grafiků Univerzity Karlovy. Agionet vytvořil drátěné modely (wireframe), které určily rozložení obsahu na jednotlivých typech stran. Na základě grafických návrhů a drátěných modelů byl vytvořen finální design webu. Ten je založen na jednoduchosti a přehlednosti s velkým důrazem na příběh a výrazné fotografie.

Podpora redaktorů

Součástí projektu je také proškolení redaktorů pro práci s CMS a následná podpora uživatelů, se kterými řešíme věci související s běžným provozem.

Cesta k vysněnému cíli

Po schválení designu webu mohla vzniknout šablona vzhledu, kterou jsme nasadili na redakční systém CMS Joomla!. Následovalo ladění na testovacím obsahu.

Dalším krokem byla migrace obsahu ze stávajícího redakčního systému. Od správců systému jsme obdrželi XML soubory s obsahem článků a adresáře s rozsáhlým fotografickým materiálem.

Pomocí převodních skriptů se nám podařilo přenést obsah webu na nový redakční systém tak, že byla zachována struktura i provázanost článků včetně vložených fotografií. Tento krok ušetřil velké množství práce redaktorům, kteří importované články kontrolovali před finálním spuštěním.

Po proběhnutí zkušebního provozu byl web začátkem října 2020 veřejně spuštěn na zcela nové doméně UKforum.cz. Následoval tedy další krok – přivést na tuto novou adresu pravidelné čtenáře.

Po několika týdnech provozu lze sledovat postupný nárůst návštěvnosti, rostoucí počet zpětných odkazů ze sociálních sítí i z citací na jiných webech. Přicházejí stálí čtenáři, kteří navštěvovali předchozí verzi časopisu, budují se i okruhy zcela nových čtenářů.

Slovo klienta

„Pro co nejefektivnější sdílení autorských článků magazínu Forum napříč Univerzitou Karlovou, tedy institucí se 17 fakultami, jsme jako redakce médií UK potřebovali dynamický a plně responzivní zpravodajský web, který ladí s tištěným magazínem a klade důraz na vizuální složku, fotografie i video a umožní rozvíjet audio, podcasty a podobně. Zvolené řešení má řadu výhod pro redaktory, jako je embargování zpráv nebo intuitivní redakční systém. Spolupráci s kolegy z Agionetu hodnotíme velmi kladně, neboť výtečně komunikovali a nacházeli rychle elegantní řešení pro naše specifické požadavky vycházející z novinářské praxe. Pozitivně kvitujeme import starších článků, propojení se sociálními sítěmi i navazující práce na anglické mutaci portálu a tak dále. Společně web UKforum.cz nadále rozvíjíme, ladíme, aby se stal robustní informační platformou o osobnostech UK a dění na celé univerzitě.“

PhDr. Mgr. Martin Rychlík, Ph. D., Ph. D. – šéfredaktor / editor médií UK

 

Články ze stejné kategorie (Případové studie): Turistů ráj – ana... »