Dotykový displej a prezentace

film-menuVědecká knihovna Plzeň
(dotykový systém)

Pojďte spolu s námi okusit kouzlo dotyků pro ovládání počítačů a další moderní techniky. Představte si, že všechny informace, které můžete mít, jsou nyní na dosah konečků Vašich prstů…  To umožňuje náš Dotykovy-system.cz.

Každá doba si nese jistá specifika, která ji charakterizují. Ať už jde o módu, způsoby myšlení a chování, uznávané hodnoty či vědecko-technický pokrok. Každý musel jistě v posledních letech zaznamenat nastupující trend všemožných zařízení, která ke svému ovládání nepotřebují žádné další nástroje typu myši nebo klávesnice.

nectiny-nahledy grafika screen 1Více informací, ukázky, reference a příklady praktického využití nyní naleznete na samostatném webu www.dotykovy-system.cz.

Velice zajímavou dotykovou interaktivní prezentaci s možností doplňování jsme připravili pro muzeum Nečtiny - viz článek: Prezentační systemy.

 

Důvodem pro volbu dotykového ovládání je jeho přirozenost, neboť nejjednodušším a nejvíce intuitivním způsobem, jak si o něco řekneme je, že na daný objekt ukážeme, případně se ho dotkneme. Zkrátka k ovládání takovýchto zařízení potřebujeme jen to, co má valná většina z nás už od narození, a to jsou ruce, konkrétně prsty. Všechna tato, dotykově ovládaná, zařízení mají tedy jedno společné – usnadnit jejich uživateli ovládání vynecháním prostředníka v podobě myši, klávesnice, touchpadu, trakcballu apod.

Nejvíce je tento trend patrný u mobilních telefonů, které čím dál častěji zastupují, díky své funkční výbavě a výkonu, roli přenosných minipočítačů. Dalším velkým hitem posledních 2 let jsou také tzv. tablety, tedy už přenosné počítače, ovladatelné pouhým dotykem Vašich prstů. Na jejich velkých displejích je vše přehledné a práce s nimi je díky dotykům také zábavná.

Vzhledem ke své jednoduchosti ovládání, uživatelské přívětivosti, atraktivnímu vzhledu a faktoru zábavnosti se systém dotykového ovládání rozšiřuje i do dalších, dříve netknutých, oblastí, jakými jsou orientační systémy, informační tabule, platební či informační terminály, docházkové systémy aj. Tento orientační dotykový systém má tedy široké možnosti praktického uplatnění od orientace v knihovně přes navigaci v administrativních budovách, kancelářských komplexech nebo úřadech po usnadnění orientace napřiklad v nemocnici, na letišti či nádraží. 

Kontaktujte nás vyplněním nezávazného poptávkového formuláře: POPTAT NEZÁVAZNĚ.

Specifický způsob ovládání prsty na dotykovém displeji si však vyžaduje i specifické postupy při tvorbě aplikací pro takováto zařízení. Především musíme mít na paměti nutnost dostatečně velkého prostoru pro tlačítka z důvodu pohodlného ovládání i u lidí se silnějšími prsty, zároveň dostatečnou rychlost aplikace pro její dostatečnou použitelnost a především vytvořit přehledné, logicky uspořádané, srozumitelné a přívětivé uživatelské prostředí, se kterým je radost pracovat. Tím zajistíme také jeho dostatečné využívání.

Ukázka praktické aplikace orientačního dotykového systému Agionet

(POZOR: můžete mít problémy se zobrazením v některých prohlížečích. Systém byl optimalizovaný pro lokální použití se speciálně nastaveným prohlížečem Chrome, navíc zvolené rozlišení prezentace je 1920 x 1080):

Jednou z velice povedených praktických aplikací pro dotykově ovládané zařízení v podání firmy Agionet je orientační dotykový systém vytvořený na míru potřebám Studijní a vědecké knihovny v Plzni.

Tento systém je založen na zmapování prostoru knihovny, na jehož základě je vytvořen elektronický rozcestník, ovládaný pouze prsty přes dotykový panel, umístěný na strategických místech v rámci knihovny.

O tom, jak takový orientační systém knihovny 21. století může vypadat, jak jednoduše a intuitivně se ovládá, jak je přehledný a přesný, je možné se přesvědčit v ukázkové verzi elektronického rozcestníku, kterou Agionet vytvořil pro potřeby Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, na adrese http://demo.agionet.cz/orientacni-dotykovy-system/.

Technická poznámka

  • ukázka je v rozlišení 1920 x 1080 bodů (nejběžnější rozlišení monitorů je 1280 x 800 bodů), proto budete nejspíš muset použít posuvníky ve Vašem prohlížeči (a to jak boční, tak i spodní) pro orientaci v systému
  • v knihovně je však tento systém provozovaný na LCD TV s uhlopříčkou 104 cm a tak je toto rozlišení příjemné
  • také Vás musíme dopředu upozornit, že můžete mít problém zobrazit tuto prezentaci systému ve Vašem prohlížeči (ověřená funkčnost je pouze pro Google Chrome 12), protože je připravena především pro dotyková zařízení

Média

Potřebujete-li od nás získat více informací, nebo nám zadat realizaci projektu...

kontaktujte nás