Joomla! 4 a možnosti přechodu z Joomla! 3.x

Zobrazuje se vám v administraci hláška: "Podpora pro vaši verzi Joomla! 3.10 skončí 17. srpna 2023. Migrujte na Joomla! 4 co nejdříve"? Nemusíte se toho hned moc obávat, protože Joomla! web bude fungovat dále. Vývojáři „pouze“ upozorňují, že pro starou Joomlu verze 3 už nebudou dělat tzv. záplaty (bezpečnostní aktualizace). V ideálním případě byste na staré Joomle mohli fungovat ještě několik let, pokud ji máte dobře zajištěnou proti spammerům a hackerům. Ale je opravdu dobré začít přemýšlet o přechodu na Joomlu verze 4, která je dostupná už od léta 2021. Přechod by s sebou měl přinést i zamyšlení ohledně redesignu webu, přidání nějakých funkčností nebo celkovou inovaci webu.

Nová hlavní verze Joomla! 4.x spolu s poslední vedlejší verzí předchozí řady Joomla! 3.10, která má být mostem mezi dvěma hlavními sériemi, byla vydána 17. 8. 2021 (viz náš článek: Joomla! 4.0 a Joomla! 3.10 jsou tu!), nejnovější stabilní verze Joomla! 4.2.9 pak 14. 3. 2023 a Joomla! 3.10.11 dne 16. 8. 2022.

Postup aktualizace (upgrade) Joomla!verze 3.10.x na verzi 4.x je naznačen níže v tomto článku.

Jaké jsou přednosti Joomla! 4?

Joomla! 4 přináší nové funkce a možnosti:

  • bezpečnost (maximalizace zabezpečení a zajištění co nejlepší ochrany dat)
  • přístupnost (integrovaná do prostředí tvorby obsahu a lepší pro všechny návštěvníky webu bez ohledu na jejich handicap, znalosti, dovednosti a technické vybavení)
  • rychlost (rychlejší načítání webstránek)
  • pracovní postupy (urychlení tvorby obsahu)
  • e-maily (přizpůsobitelné e-mailové šablony)
  • vyhledávání (pokročilé a konfigurovatelné pro rychlé a efektivní nalezení obsahu webu uživateli)
  • design (vylepšené administrační rozhraní, instalátor a frontend)
  • SEO (zabudované do architektury stránek zvyšuje šance na obsazení předních pozic ve výsledcích vyhledávačů)
  • Plánovač úloh (snadná automatizace opakovaných a budoucích úkolů pomocí nového plánovače)

Mám plánovat upgrade na Joomla! 4?

Migrace jsou skvělou příležitostí k přehodnocení záměrů, vyčištění a dalšímu rozvoji vašeho webu. Ovšem může s sebou přinést i několik problémů s kompatibilitou některých komponent i jiných rozšíření. Joomla však na toto předem upozorňuje a zkontroluje u každého rozšíření jeho připravenost.

Každopádně Joomla! 3.10 bude i nadále podporována až do 17. 8. 2023, což vám dává dostatek času na plánování migrace na Joomla! 4 a aktualizaci rozšíření (pokud je to nutné), aby se staly verzemi kompatibilními s Joomla! 4.

Jak mohu upgradovat své stránky na Joomla! 4?

Prvním krokem bude aktualizace vašeho webu na nejnovější Joomla! 3.10 a kontrola dostupnosti používaných rozšíření pro Joomla! 4. Toto snadno provedete přímo v Joomla! administraci – Komponenty/Aktualizace. Zobrazí se vám aktuální verze a nabízená verze. V pravém horním rohu je i tlačítko „Možnosti“, kde v případě potřeby můžete zvolit jiný „Kanál aktualizace“, ale toto většinou nevyužijete.

Předem se též doporučuje aktualizovat všechna rozšíření na nejvyší verzi, a to v horním menu Rozšíření/Spravovat/Aktualizovat a následně kliknout na tlačítko „Vyhledat aktualizace“. Zde je to také trochu o laborování, protože zase mohou vzniknout problémy s verzí PHP, ale to záleží na vývojářích jednotlivých komponent/modulů/pluginů.

Také si předem zkontrolujte, na jaké verzi PHP běží váš webhosting. Pro některé starší verze PHP už Joomla! 4 nefunguje. O změnu verze PHP můžete požádat správce serveru.

Dalším krokem je mini-migrace z Joomla! 3.10.x na Joomla! 4.x.

Nicméně různé vlastní, autorem nebo správcem stránek provedené úpravy v systému (rozšíření třetích stran) tento proces většinou komplikují, a proto ho doporučujeme přenechat zkušeným Joomla! administrátorům a správcům, kteří pro vás mohou provést i případné modifikace šablony a rozšíření jako jsou komponenty, moduly nebo pluginy.

Znalci mohou pokračovat v postupu zde: docs.joomla.org/Joomla_3.x_to_4.x_Step_by_Step_Migration (přiznám se, že zatím nemám čas na překlad :-)

Potřebujete s aktualizací Joomly pomoci? Kontaktujte nás.

Články ze stejné kategorie (Blog): « Clubhouse je nová soc... SEO kurz »
Možná již nyní máte dostatek informací a mohla by se vám hodit „rychlá tlačítka“:
Pokud jste zvídavější, pokračujte dále ... kompletní menu nebo na Úvodní stranu
Zůstaňte v obraze - přihlašte se k odběru našeho newsletteru
Staňte se odběratelem užitečných informací z našeho oboru. Tipy a triky, jak využít potenciál webů, návody, SEO, bezpečnost ... Pokud si myslíte, že tyto informace oceníte, vyplňte formulář a odešlete.

captcha