Specialista na WEB
od 1999

Joomla! 4 a možnosti přechodu z Joomla! 3.x

Zobrazuje se vám v administraci hláška: "Podpora pro vaši verzi Joomla! 3.10 skončí 17. srpna 2023. Migrujte na Joomla! 4 co nejdříve"? Nemusíte se toho hned moc obávat, protože Joomla! web bude fungovat dále. Vývojáři „pouze“ upozorňují, že pro starou Joomla! verze 3 už nebudou dělat tzv. záplaty (bezpečnostní aktualizace). V ideálním případě byste na staré Joomle mohli fungovat ještě několik let, pokud ji máte dobře zajištěnou proti spammerům a hackerům. Ale je opravdu dobré začít přemýšlet o přechodu na Joomla! verze 4, která je dostupná už od léta 2021. Přechod by s sebou měl přinést i zamyšlení ohledně redesignu webu, přidání nějakých funkčností nebo celkovou inovaci webu.

Nová hlavní verze Joomla! 4.x spolu s poslední vedlejší verzí předchozí řady Joomla! 3.10, která má být mostem mezi dvěma hlavními sériemi, byla vydána 17. 8. 2021 (viz náš článek: Joomla! 4.0 a Joomla! 3.10 jsou tu!), nejnovější stabilní verze Joomla! 4.4.0 potom 17. 10. 2023 a Joomla! 3.10.12 dne 28. 7. 2023. Postup aktualizace (upgrade) Joomla!verze 3.10.x na verzi 4.x je naznačen níže v tomto článku.


Zamyšlení našeho Joomla! specialisty ohledně upgrade na Joomla! 4 a pracnost přechodu

Jedná se o změnu majoritní verze, a to velmi výraznou. V podstatě to není aktualizace, to není upgrade – to je jiný systém!

Tady se nedá jednou kliknout a jsme z J3 na J4. Ano, klucí od Joomla! Foundation to dali. Ale trvalo jim to 2 roky, a to jen a jen pro jejich komponenty (Joomla! základní jako je Content apod.). A kvůli tomu si vymysleli verzi J3.10. Migrační verze. Tisíce a tisíce hodin… Sami autoři Joomly museli vytvořit sólo verzi, aby je přes ten most přenesla. A já vím proč. Protože nejde aktualizovat komponenty z J3 do J4, protože J4 je napsaná v úplně jiném „stylu“ (frameworku podobném Symfony). Totálně se změnila struktura.

A má to vliv i na námi historicky vytvořené komponenty. Vše, co jsme vyvinuli pro J2.5, J3.x, není kompatibilní s J4. Prostě nejde komponentu napsanou pro J2.5/J3.x provozovat na J4 – je nutné ji napsat znovu na základě jiné filozofie.

Doplnění: …někteří programátoři ještě nestihli dopsat své komponenty/rozšíření pro novou verzi Joomly. To znamená, že pokud na vašem webu používáte např. komponentu K2, tak buď ještě musíte počkat, až to programátoři předělají, nebo místo této komponenty zvolit jinou a všechny články do ní přesunout + předělat některé záležitosti jinak řešené atd. Je to mnoho práce.


Jaké jsou přednosti Joomla! 4?

Joomla! 4 přináší nové funkce a možnosti:

 • bezpečnost (maximalizace zabezpečení a zajištění co nejlepší ochrany dat)
 • přístupnost (integrovaná do prostředí tvorby obsahu a lepší pro všechny návštěvníky webu bez ohledu na jejich handicap, znalosti, dovednosti a technické vybavení)
 • rychlost (rychlejší načítání webstránek)
 • pracovní postupy (urychlení tvorby obsahu)
 • e-maily (přizpůsobitelné e-mailové šablony)
 • vyhledávání (pokročilé a konfigurovatelné pro rychlé a efektivní nalezení obsahu webu uživateli)
 • design (vylepšené administrační rozhraní, instalátor a frontend)
 • SEO (zabudované do architektury stránek zvyšuje šance na obsazení předních pozic ve výsledcích vyhledávačů)
 • Plánovač úloh (snadná automatizace opakovaných a budoucích úkolů pomocí nového plánovače)

Mám plánovat upgrade na Joomla! 4?

Migrace jsou skvělou příležitostí k přehodnocení záměrů, vyčištění a dalšímu rozvoji vašeho webu. Ovšem může s sebou přinést i několik problémů s kompatibilitou některých komponent i jiných rozšíření. Joomla! však na toto předem upozorňuje a zkontroluje u každého rozšíření jeho připravenost.

Každopádně Joomla! 3.10 bude i nadále podporována až do 17. 8. 2023, což vám dává dostatek času na plánování migrace na Joomla! 4 a aktualizaci rozšíření (pokud je to nutné), aby se staly verzemi kompatibilními s Joomla! 4.

Jak mohu upgradovat své stránky na Joomla! 4?

Prvním krokem bude aktualizace vašeho webu na nejnovější Joomla! 3.10 a kontrola dostupnosti používaných rozšíření pro Joomla! 4. Toto snadno provedete přímo v Joomla! administraci – Komponenty/Aktualizace. Zobrazí se vám aktuální verze a nabízená verze. V pravém horním rohu je i tlačítko „Možnosti“, kde v případě potřeby můžete zvolit jiný „Kanál aktualizace“, ale toto většinou nevyužijete.

Předem se též doporučuje aktualizovat všechna rozšíření na nejvyší verzi, a to v horním menu Rozšíření/Spravovat/Aktualizovat a následně kliknout na tlačítko „Vyhledat aktualizace“. Tady je to také trochu o laborování, protože zase mohou vzniknout problémy s verzí PHP, ale to záleží na vývojářích jednotlivých komponent/modulů/pluginů.

Rovněž si předem zkontrolujte, na jaké verzi PHP běží váš webhosting. Pro některé starší verze PHP už Joomla! 4 nefunguje. O změnu verze PHP můžete požádat správce serveru.

Dalším krokem je mini-migrace z Joomla! 3.10.x na Joomla! 4.x.

Nicméně různé vlastní, autorem nebo správcem stránek provedené úpravy v systému (rozšíření třetích stran) tento proces většinou komplikují, a proto ho doporučujeme přenechat zkušeným Joomla! administrátorům a správcům, kteří pro vás mohou provést i případné modifikace šablony a rozšíření jako jsou komponenty, moduly nebo pluginy. Znalci mohou pokračovat v postupu zde: docs.joomla.org/Joomla_3.x_to_4.x_Step_by_Step_Migration (přiznám se, že zatím nemám čas na překlad :-)

 

Zadáte-li nám převod vašeho webu na Joomla! 4 – postupujeme následovně

S aktualizací z J3 na J4 to není úplně triviální a hodně záleží na tom, jaké váš aktuální web používá rozšíření a zda pro ně existují i v nové verzi J4 následovníci.

 1. váš web si pomocí komponenty Akeeba Backup přeneseme k nám na test server
  (k tomu nejdříve od vás musíme buď získat „super user“ přístupy do vaší Joomly a naistalujeme si tam Akeebu, nebo nám ZIP soubor vytvoříte a zašlete sami)
 2. aktualizujeme na nejvyší verzi v trojkové řadě = 3.10.11 + snažíme se aktualizovat i komponenty a moduly
 3. spustíme analytickou diagnózu pro upgrade na J4
 4. podle výsledku diagnózy potom hledáme případné problémové komponenty a moduly – čím je nahradit
 5. společně s vámi pak rozhodneme o aktualizaci a nastíníme, kolik hodin to může zabrat, co může být problematické, nebo hledáme jinou cestu, jak web do budoucna realizovat
 6. spustíme aktualizaci a následně testujeme a opravujeme šablonu, komponenty, moduly
 7. na závěr projdeme naši finalizační proceduru, abychom se ujistili, že je vše profesionálně odladěné a funkční + napojené na statistiky atd.

Minimální počet hodin na aktualizaci je 5–7, ale většinou to bývá více (to se poprvé vyhodnocuje v bodě 5 a potom na konci máme celkový součet). Pokud my skončíme v bodě 4 a dále společně nenajdeme cestu přes bod 5, tak naše práce zabrala cca 2 h. Pro rok 2023 je naše sazba: 1 100 Kč/h.

Potřebujete s aktualizací Joomly pomoct? Kontaktujte nás.

Články ze stejné kategorie (Blog): « SEO kurz Nové povinnosti ohled... »
Možná již nyní máte dostatek informací a mohla by se vám hodit „rychlá tlačítka“:
Pokud jste zvídavější, pokračujte dále ... kompletní menu nebo na Úvodní stranu
Zůstaňte v obraze - přihlašte se k odběru našeho newsletteru
Staňte se odběratelem užitečných informací z našeho oboru. Tipy a triky, jak využít potenciál webů, návody, SEO, bezpečnost ... Pokud si myslíte, že tyto informace oceníte, vyplňte formulář a odešlete.

captcha