Proč je důležité pravidelně aktualizovat Joomlu

Každý správce webu by měl provádět pravidelné aktualizace. Pokud máte nainstalovaný redakční systém Joomla, pak by se v administraci měla zobrazovat upozornění pokaždé, když vyjde nová verze Joomly. Bez pravidelných aktualizací hrozí zhroucení celého webu. Důležité je si pohlídat, aby stará verze, hosting i šablona byla kompatibilní s novou verzí Joomly. Nezapomeňte nejdříve vytvořit zálohu obsahu webu pro případ, že by něco selhalo! Pak už stačí v ovládacích panelech po rozkliknutí Aktualizovat – Instalovat aktualizace nechat Joomlu upgradovat.

Joomla 3913

Samotná aktualizace probíhá ve třech krocích:

  1. Stažení aktualizačního archivu souborů od Joomly
  2. Rozbalení a přepis souborů v jádru Joomly
  3. Upgrade databáze – upraví se struktura tabulek a designu Joomla prostředí podle aktuální verze

Většinou všechno proběhne bez komplikací. Pro jistotu je lepší nechávat web před každou aktualizací překontrolovat někým, kdo rozumí kompatibilitě verzí. Klidně se s tím svěřte odborníkům na Joomlu z Agionetu. Pro ty, co denně s Joomlou pracují, je to běžná rutina.

Co dělat, když se aktualizace Joomly nezdařila?

Selhání bodu 1

  • Upgrade Joomly vůbec neproběhl. Web tedy zůstává nadále funkční ve staré verzi.

Selhání bodu 2

  • Mohlo se stát, že část souborů se aktualizovala a další část zůstala původní nebo jsou některé soubory poškozeny. Jestliže funguje přístup do administrace, stačí upgrade spustit znovu. V ovládacích panelech najdete blok Údržba a v něm odkaz na aktualizaci Joomly. Pak se stiskne Zkontrolovat aktualizacePřeinstalovat soubory jádra. Když i tento krok selže, musí se celé jádro stáhnout ručně přes FTP (kromě adresářů installation/images).

Selhání bodu 3 (nebo pokračování z bodu 2 po přepsání jádra přes FTP)

  • V administraci najdeme Rozšíření -> Spravovat -> Databáze a pak zvolíme položku Opravit.

Pak už by mělo všechno fungovat bez problému. Kdyby se přeci jen vyskytla nějaká chybička, kdy se například bude místo obsahu zobrazovat pouze bílá stránka, pravděpodobně se jedná o problém s kompatibilitou nějakého rozšíření třetích stran nebo kompatibilitou technického pozadí hostingu.

Potom se doporučuje obnovit web ze zálohy a před další aktualizací nejprve důkladně překontrolovat kompatibilitu hostingu, šablony i všech rozšíření.

Potřebujete s aktualizací Joomly pomoci? Od toho jsme tu pro Vás, kontaktujte nás.

Mohlo by vás ještě zajímat: