Důvěryhodný e-shop

(článek vznikl: 2012, mírně aktualizovaný: 2017)

Aby Váš internetový obchod byl skutečně úspěšný, je důležité soustředit se na mnoho aspektů. Pozornost věnujte i celkové důvěryhodnosti e-shopu.  Z vlastní zkušenosti víme, že chyb se provozovatelé internetových obchodů často nedopouštějí úmyslně, ale v důsledku své neznalosti. Na co si dát pozor? Seznámíme Vás i Vaše zákazníky s důležitými informacemi souvisejícími s důvěryhodností e-shopu.

Je pravdou, že za poslední dva roky vzrostl počet e-shopů a zákazník mnohdy jen stěží rozpozná kvalitní e-shop od podvodného. Z toho důvodu existují různé aktivity a organizace, které se snaží širokou veřejnost informovat o tom, na co si dát při nakupování přes internet pozor.

Z vlastní zkušenosti víme, že mnohá pochybení mohou být způsobena spíše nevědomostí provozovatele elektronického obchodu než záměrem chovat se vůči zákazníkům nekorektně. Rádi bychom tedy Vás, naše zákazníky seznámili s několika informacemi:

radce-small

 

 1. APEK – Certifikovaný obchod

Certifikovaný obchod APEK nahrazuje starší certifikace známé jako „Nákup bez obav“ a je udílen Asociací pro elektronickou komerci (APEK). Tento certifikát má být pro zákazníka zárukou kvality elektronického obchodu a je součástí programu podporovaného vládou ČR – Česká kvalita (www.ceskakvalita.cz).

Při certifikaci se kontroluje:

jakým způsobem probíhá nákup (nákupní řád),
vyřízení objednávky (způsob dodávky, možnosti placení, cena poštovného a balného),
jak probíhá reklamace (reklamační řád),
komunikace se zákazníky (reakce na e-maily, telefonáty apod.),
zda splňujete zákonné požadavky, dané zejména směrnicemi Evropského parlamentu a Rady, občanským zákoníkem a dalšími normami.

Projdete-li úspěšně kontrolou, získáte daný certifikát a budete si moci umístit logo „certifikovaného obchodu“ na Vaše stránky.

Chcete-li se dozvědět více, navštivte tyto odkazy:

Certifikační pravidla

www.apek.cz


 2. Spotřebitelský audit

Na e-shop si můžete nechat udělat Spotřebitelský audit obchodních podmínek u SOS (Sdružení obrany spotřebitelů)
(měli jsme zde i aktivní odkazy, ale již nefungovaly, tak jsme je zrušili)

 


 3. Bezpečný nákup

WWW stránky bezpecnynakup.cz jsou určeny pro spotřebitele a slouží jim jako poradna, jak se bránit před nekalými praktikami elektronických obchodů.


 4. Heureka – Ověřeno zákazníky

Heureka.cz je srovnávač cen, katalogů a obchodů se spotřebním zbožím. Certifikát „Ověřeno zákazníky“ se ptá přímo zákazníků, kteří v obchodě nakoupili. Provádí se to zasláním dotazníku 10 dní (lhůtu lze změnit pro každý obchod podle povahy zboží) po provedení nákupu. Cílem tedy je získat objektivní a ověřený názor na kvalitu obchodu, který dá vyniknout kvalitě a minimalizuje falešná hodnocení.

Více informací:

overeno.heureka.cz/co-je-to-overeno-zakazniky/


 5. E-shop a zákon

(převzato z absolventské práce Jakuba Webera) 

Podmínky internetového prodeje:

 • Obsahem návrhu musí být informace nutné k uzavření smlouvy ve smyslu obecných náležitostí smlouvy. Tyto informace musí být poskytnuty jasným a srozumitelným způsobem s přihlédnutím k zásadám dobré víry a k ochraně osob (zejména nezletilých a spotřebitelů).
 • Spotřebiteli musí být s dostatečným předstihem před uzavřením smlouvy poskytnuty zejména informace o firmě dodavatele:
  • název, sídlo, IČ, kontaktní údaje,
  • informace charakterizující zboží či službu,
  • informace o ceně, z nichž jednoznačně vyplývá, zda je cena včetně daní a poplatků, mají-li k ní být připočítávány,
  • náklady na dodání, způsob platby,
  • způsob dodání nebo plnění,
  • poučení o právu na odstoupení,
  • náklady na použití komunikačních prostředků na dálku,
  • doba, po kterou zůstává nabídka nebo cena v platnosti.

Odstoupení od smlouvy:

Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží (plnění). Uvedená lhůta je hmotně-právní. Akt odstoupení od smlouvy musí být dodavateli v uvedené lhůtě doručen. Nestačí, aby spotřebitelé zprávu o odstoupení do konce lhůty pouze odeslali. Informace o právu na odstoupení je dodavatel povinen předat písemně nebo jiným obdobným způsobem.

Pokud dodavatel nepředal spotřebiteli výše zmíněné informace, a to zejména informace o právu na odstoupení, činí tato lhůta pro odstoupení tři měsíce od převzetí plnění. Jestliže jsou ale informace dodány v průběhu, dochází k ukončení lhůty a začíná od té doby běžet lhůta čtrnáctidenní.

Dodavatelé by měli ve svých podmínkách upravit i lhůtu a způsob vrácení zboží. Tato lhůta nemusí být totožná s lhůtou pro odstoupení. Dále by také měly obchodní podmínky obsahovat lhůtu pro dodavatele, dokdy je povinen vrácené zboží zkontrolovat a vrátit spotřebiteli peníze.

Zpět na Blog
52568c24e240b502dc9c33c846cdefde XS 52568c24e240b502dc9c33c846cdefde L

Jak vytvořit eshop?

Tvorba eshopu Jak vybrat správné eshopové řešení? Vytvořit internetový obchod můžete několika ...

Potřebujete-li od nás získat více informací, nebo nám zadat realizaci projektu...

kontaktujte nás

Zůstaňte v obraze - přihlašte se k odběru našeho newsletteru.

Staňte se odběratelem užitečných informací z našeho oboru. Tipy a triky, jak využít potenciál webů, návody na práci s redakčním systémem, SEO, informace o bezpečnosti a mnoho dalšího. Pokud si myslíte, že tyto informace oceníte, vyplňte prosím jméno a e-mail, opište kontrolní kód (captcha) a odešlete.

captcha