Jak nahrát a vložit obrázek na web

Redakční systém Joomla je ve světě velmi oblíbený. Jedním z důvodů je kromě snadných úprav textů také vkládání obrázků na webdo článků.

Je nutné se nejdříve přihlásit do administrace Joomly. Návod na Joomla přihlášení najdete v předchozím článku s videonávodem: Joomla návod - přihlášení aneb jak se přihlásit do administrace. Tento článek zmiňuje užitečné rady, jak v Joomle vložit obrázek. Máme pro vás videonávod.

Video: Tutoriál pro CMS Joomla 3.x

Po přihlášení:

Obsah (Content) -> Média (Media)

Na horní liště rozklikněte Obsah (Content) a pak klikněte na Média.

Složky médií (Media Folders)

Můžete mít obrázky rozdělené do složek podle témat. Po levé straně vidíme Složky médií (Media Folders). Kliknutím na složku uvidíte podsložky a obrázky nahrané ve složce.

Vytvořit novou složku (Create New Folder)

Do prázdného pole napište název složky a dejte Vytvořit složku (Create Folder). Vytvoří se nová složka. Je vidět ve stromu Složky médií (Media Folders).

Vyberte složku

Vyberte složku, do které chcete obrázek nahrát.

Nahrát (Upload)

Pro nahrání nového obrázku klikněte na zelené tlačítko “Nahrát” (Upload). Nejdříve je potřeba vybrat soubory z Vašeho zařízení. Dejte “Procházet”.

Procházet

Procházet -> Zahájit nahrávání (start upload) Nahrajte obrázky z Vašeho zařízení kliknutím na “Procházet”soubory. Vyberte soubory (obrázky), které chcete nahrát. V zařízení potvrďte kliknutím vybrané soubory. 

Zahájit nahrávání (Start Upload)

Vybrané soubory (obrázky) se nahrají do složky.

Jak nahrát obrázek na web, varianta 1

Po přihlášení do administrace Joomly klikněte na odkaz v levém menu s názvem “Média”. Zobrazí se správce médií a základní struktura adresáře images. Pro přehlednost struktury obsahu s obrázky můžeme před nahráním obrázku vytvořit adresář, do kterého nahrajeme obrázek. Pokud máte rozsahově malý web, můžete obrázky nahrávat přímo do základní struktury, bez nutnosti vytváření podadresářů. Vytvoříme testovací adresář, kam nahrajeme obrázek. Klikněte na tlačítko “Vytvořit novou složku”. Název nového adresáře může být libovolný. My jsme si zvolili název “test”. Napište do prázdného políčka jméno adresáře a klikněte na tlačítko: “Vytvořit složku”.

Dobré rady nad zlato

Název adresáře pište bez diakritiky (žádné háčky a čárky), nejlépe malými písmeny bez mezer a speciálních znaků. Dělit slova můžete znakem -, nebo _. Např.: test-01, test_02. vyhnete se tak případným problémům se zobrazením obrázků.

Obrázky nahrávejte na web optimalizované v odpovídající kvalitě a velikosti. Ideální velikost obrázku se pohybuje většinou v rozmezí 150 KB až 350 KB. Rozměr obrázku se řídí použitím daného obrázku a optimální rozměr je zcela individuální. Pro slideshow může být ve velikosti celé obrazovky (šířka obrázku 1920px), pro článek stačí obrázek menší (cca 900px). Mějte na paměti, že zde vložený obrázek se takto ve výsledku zobrazuje uživateli. Nedochází zde k žádné automatické optimalizaci. Při vložení velkého obrázku může mít za následek velkou prodlevu při načítání stránky na mobilu. Obrázek nahrávejte nejlépe ve formátu .jpg nebo .png (vhodné hlavně pro průhledná pozadí, ikony). Podrobnější článek o Správné velikosti obrázků na web.

Adresář máme úspěšně vytvořený

Klikněte na nově založený testovací adresář a pak na tlačítko “Nahrát”. Tlačítkem “Zvolit soubory” vyberte obrázek z Vašeho počítače. My jsme vybrali soubor s názvem jahody.jpg. Pak dejte “Otevřít”. Stačí už jen “Zahájit nahrávání”. Teď už je obrázek úspěšně nahraný na Váš web.

Jak propojit obrázek s textem se dozvíte v dalším článku nebo videonávodu: “Jak vložit obrázek do článku”.

Potřebujete s něčím pomoci?

Nemáte čas se tím zabývat nebo potřebujete rychlou radu odborníka? Kontaktujte nás. V Joomle se fakt vyznáme, je to náš oblíbený redakční systém, se kterým pracujeme prakticky denně.

Mrkněte na další užitečné videonávody:

Možná již nyní máte dostatek informací a mohla by se vám hodit "rychlá tlačítka":
Pokud jste zvídavější, tak pokračujte dále ... kompletní menu nebo na Úvodní stranu