Promazání mezipaměti cache (zobrazuje se stále stejný obsah)

Co je to cache paměť v redakčním systému Joomla?

Zapnutá cache paměť v redakčním systému Joomla urychluje zobrazení často používaných webových stránek. Cachování statického obsahu webu snižuje množství přenášených dat mezi webhostingovým serverem a zařízením, které uživatel používá k otevírání stránky. Laicky řečeno to znamená, že se webová stránka v podstatě jakoby naskenuje a uloží do mezipaměti, kterou nazýváme cache. Díky tomu dochází při dalších návštěvách webu k mnohem rychlejšímu načítání stránky.

Připravili jsme pro vás stručný videonávod, jak promazat mezipaměť cache.

Video: Tutoriál pro CMS Joomla 3.x

Proč je někdy nutné promazat cache?

Při změně obsahu článku se může stát, že se tato změna nemusí projevit na webu ihned. Uživateli se stále načítá starý obsah z cache paměti. Aby byla změna viditelná pro návštěvníky webu, je potřeba cache promazat.

Jak promazat cache v CMS Joomla

Nejprve se přihlaste do administrátorského prostředí redakčního systému Joomla. Návod, jak se přihlásit, najdete v předchozím článku s videonávodem: Joomla návod - přihlášení aneb jak se přihlásit do administrace. Po přihlášení do Joomly klikněte na horní liště na “Systém” a dále na “Vyprázdnit mezipaměť” a potom dejte “Smazat vše”. Tímto promažeme předgenerovaný obsah celého webu.

Cache paměť byla na webu promazána

Od chvíle, kdy byla mezipaměť cache promazána, se při nové návštěvě Vašeho webu začne tato paměť znovu vytvářet. Každá nově navštívená stránka na webu se uživateli načte pomaleji, ale po znovuotevření totožné stránky už bude načtení výrazně rychlejší. Laicky řečeno se nově otevírané stránky budou odteď znovu skenovat a ukládat do mezipaměti, aby pak už mohli být pouze zobrazeny a nezdržovalo se s jejich načítáním. Pak už se budou stránky z cache zobrazovat všem uživatelům rychleji.

Zkuste nyní na webu načíst stránku s nově editovaným obsahem. Pokud se změny neprojevily, přečtěte si níže, co vám ještě poradíme.

Dobrá rada nad zlato:

Jak vymazat cache prohlížeče neboli aktualizovat stránku?

Další problém může nastat ve Vašem prohlížeči, který má také svou vlastní cache paměť. V prohlížeči se obsah ukládá do paměti Vašeho počítače. Důvodem je opět zrychlení načtení stránky. Pokud jste konkrétní stránku na webu navštívili, obsah se uložil do Vašeho počítače. Při opětovné návštěvě stránky se obsah nestahuje z internetu, ale právě z Vašeho počítače.

K obnovení webové stránky stiskněte v prohlížeči současně klávesy Ctrl+Shift+R. Říkáme tomu také refresh nebo aktualizace stránky.

Potřebujete s něčím pomoci?

Nemáte čas si s tím lámat hlavu nebo si nevíte rady? Potřebujete rychlou radu odborníka? Kontaktujte nás. V Joomle se fakt vyznáme. Je to náš oblíbený redakční systém a pracujeme v něm prakticky denně.

Mrkněte na další užitečné videonávody:

Články ze stejné kategorie (Video tutoriály): Jak ručně seřadit K... »
Možná již nyní máte dostatek informací a mohla by se vám hodit "rychlá tlačítka":
Pokud jste zvídavější, tak pokračujte dále ... kompletní menu nebo na Úvodní stranu