Skáče vám web jako koza? Jak se zbavit skákajícího obsahu webu

Někdy trvá dlouho, než se načtou obrázky a pak když se objeví, poskočí celý obsah. Uživatelé se pak ztrácí v tom, kde na webu skončili. Máme řešení.

Co s tím naši programátoři umí udělat?

Lazyloading

Lazyloading je technika, kdy se soubory stahují až když je holá struktura webu načtená. Díky tomu velké soubory, např. obrázky, neblokují načítání celého webu a web se načte rychleji. Nejdříve se načte web bez obrázků. Ty se stáhnou až později. Tudíž načítání webu působí několikanásobně rychleji. Uživatelé starších, či méně výkonných zařízení poznají zrychlení nejvíce, jelikož nebudou koukat např. 15s na bílou stránku, ale jen třeba 3s a zbylých 12s se budou na pozadí stahovat obrázky.

Lazyloading

Techniky lazyloadingu

Proměna malého obrázku na velký

První a nejpoužívanější technikou je načtení opravdu malého obrázku (10px na šířku, 1kb) místo velkého. Malý obrázek se rozostří a pak se začne dodatečně načítat ten samý velký obrázek. Po načtení velkého obrázku se vzájemně malý a velký prolnou. Jelikož se na začátku načítá malý obrázek, tak je dobrým zvykem mít pod obrázkem světle šedou barvu. Šedý box poté indikuje, že na jeho místo patří nějaký vizuální obsah. To většinou uvidí jen lidé s pomalými zařízeními, či internetem. Tuto techniku používá např. MediumInstagram ve svých příspěvcích.

Nahrazení velkého obrázku zajímavým grafickým prvkem

Druhá technika vynechává načtení malého obrázku. Místo malého obrázku dosadí nějaký vizuálně zajímavý obsahu. Nejčastěji se jedná o barvu, či barevný přechod. Zbytek je stejný jako u předchozího. Tuto techniku používá např. TumblrPinterest ve svých příspěvcích.

Jak probíhá načítání obrázků?

Než se obrázek načte má 0px. na výšku, pak probíhá automatický výpočet jeho skutečné výšky. Nejdříve se nastaví fixní výška, která se po načtení velkého obrázku změní na skutečnou výšku obrázku. Než se načte, vidíme šedý nebo jinak barevný podklad. Už tím se zmírní skákání obsahu webu.

V druhém kroku se před započetím načítání obrázku zjistí jeho velikost nebo poměr stran a na základě toho se nastaví šířkavýška kontejneru, do kterého se obrázek načte. Prohlížeč tudíž už ví, jak má být obrázek vysoký, takže obsah neskáče.

Oba přístupy se dají vylepšit v tom jak přistupují k výšce toho co je vidět před načtením obrázku. Používá se pokaždé jen jedna z uvedených technik. Kdyby ne, lazyloading samotný bude způsobovat výrazné skákání obsahu, kdy se bude v závislosti na načítání obrázků měnit výška celého webu

Je možné optimalizovat ještě dál?

Ano! Doporučujeme načítat jen obrázky, které uživatel zrovna vidí. Takže např. pokud se mi vejdou 4 články na obrazovku a na stránce je článků 20, tak se mi v prvním momentě dynamicky načtou jen 4 obrázky. Další obrázek se mi začne načítat až v momentě, kdy začnu scrollovat a blížit se k němu. Tato funkce především šetří návštěvníkům mobilní data.

Perličkou na dortu je načítání obrázků odpovídající velikosti kontejneru, ve kterém se nachází. Tzv. pokud mám monitor o šířce 1600px, web je rozpůlený do dvou stejně širokých sloupců/kontejnerů a v jednom ze sloupců je obrázek, tak by onen obrázek měl mít 800px. Pokud, z nějakého důvodu toto není možné implementovat, tak existuje jednodušší, ale mnohem méně spolehlivá technika. Šířka načítaného obrázku se v takovém případě bere podle šířky obrazovky, což v našem případě znamená 2x tak velký obrázek, což je velmi neefektivní. Proto doporučujeme první verzi, tzv. načítat obrázky podle šířky kontejneru, ve kterém se nachází.

Preloading

Preloading je přesný opak lazyloadingu, tzv. stahuje věci, které ještě nepotřebuji, ale ideálně potřebovat v blízké době budu. Zde je ale velmi důležité pořadí stahování. Preloading by nikdy neměl brát prostor věcem, které jdou vidět teď. Tudíž by preloadování mělo začít až v momentě, kdy je vše pro aktuální stránku načtené.

Tato funkce se dá použít např. v blogu kde vím, že moji návštěvníci nejvíce otevírají nejnovější 2 články. V takovém případě během pár vteřin neaktivity, kdy uživatel čte nadpisy článků, můžu stáhnout obrázky oněch článků. Poté co uživatel jeden z dvou článků otevře se vynechá stahování obrázků. Tudíž čím více obrázků v článku bude, tím více vteřin čekání na načtení obrázků ušetřím.

Pokud je použit v kombinaci s lazyloadingem, tak nastává jeden zásadní problém. Není možné, nebo je velmi náročné zjistit jak široký obrázek mám přednačíst.

Preloading se hodí především tam, kde vím alespoň na 50%, že se přednačtený obsah bude návštěvníkům hodit. Zároveň je extrémně důležité spustit preloading jen těm návštěvníkům, kteří nemají mobilní data. V opačném případě se na vás budou obracet rozzuření návštěvníci s vyčerpanými mobilními daty. Tudíž je to mocný, ale potenciálně nebezpečný nástroj. Musí se používat s rozmyslem.

Děkujeme, že jste dočetli až sem! Obrázky jsou nedílnou součástí dnešních webů a nejspíš se to nezmění ani v blízké budoucnosti. Lidé zpracovávají obrázky 60000x rychleji, než text. V moderním webdesignu jsou obrázky velmi důležité a je škoda, když brzdí celý web.  Optimalizace obrázků může neuvěřitelně zrychlit web a často je to to jediné co potřebuje.

Nevíte jak na optimalizaci? Nevadí! Jsme tu pro Vás Jsme tu pro Vás, připraveni použít tyto a mnohé jiné techniky na zrychlení a optimalizaci Vašeho webu.

Mohl by vás zajímat i článek: Tvorba webových aplikací

Možná již nyní máte dostatek informací a mohla by se vám hodit „rychlá tlačítka“:
Pokud jste zvídavější, pokračujte dále ... kompletní menu nebo na Úvodní stranu
Zůstaňte v obraze - přihlašte se k odběru našeho newsletteru
Staňte se odběratelem užitečných informací z našeho oboru. Tipy a triky, jak využít potenciál webů, návody, SEO, bezpečnost ... Pokud si myslíte, že tyto informace oceníte, vyplňte formulář a odešlete.

captcha