SEO obrázky, optimalizace obrázků pro web

SEO u obrázků na webu je důležité především pro snadné vyhledávání a zobrazování obrázků ve vyhledávači Google. Nejen podle SEO textů s obsahem klíčových slov, mohou Váš web uživatelé internetu najít. Lidé zadávají při vyhledávání na internetu takové výrazy a slovní spojení, podle kterých se snaží najít přesně to, co potřebují. Někdy se jim ve vyhledávání mohou zobrazit také obrázky. Na Googlu je možné vyhledávat i přímo v obrázcích, pokud přepnete na “Obrázky”.

Obrázek: Obrázky ve vyhledávání na Google na dotaz: seo infografika.

Seo obrazky

Mohou obrázky viditelné ve vyhledávání ovlivnit návštěvnost webu?

Rozhodně ano. Obrázky, které se objevují ve vyhledávání, mohou zvýšit návštěvnost konkrétního webu. Když někdo hledá téma týkající se Vašeho webu, může během vyhledávání narazit na obrázek z Vašeho webu a přes něj se prokliknout na Váš web. Aby byl  obrázek úspěšný, musí být optimalizovaný a obsahovat správný SEO titulek. Navíc bude popis obrázku využitelný také pro čtečky obrazovky, které používají lidé se zrakovým postižením.

Které druhy webů by se měli na obrázky zaměřit především?

Zkuste si zadat do vyhledávání klíčový výraz, na který se chcete zaměřit. Pokud se vám zobrazí ve vyhledávači také obrázky, jsou pro vás obrázky zásadní. Budeme se snažit nenechat se předběhnout konkurencí. Je třeba optimalizovat SEO u obrázků.

Správné SEO pro obrázky je důležité nejen pro e-shopy, weby řemeslníků nebo fotobanky, ale i pro spoustu jiných webových stránek.

Příklad několika způsobů vyhledávání obrázku:

Obrázek nazveme: Agionet-seo-infografika

Když někdo zadá do vyhledávání výraz: seo infografika, uvidí ve vyhledávání mezi obrázky také náš obrázek s názvem "Agionet-seo-infografika".

Pod obrázkem se ale zobrazuje název stránky nebo článku, podle toho, kde přesně na webu se obrázek nachází. Když tedy někdo bude hledat: seo optimalizace, najde i náš obrázek, protože stránka, na které se nachází má url adresu obsahující výrazy /seo-optimalizace. Pokud klikne na odkaz, dostane se na web, na kterém se obrázek nachází.

Co ovlivňuje pozice obrázků v organickém vyhledávání?

  • crawlování a indexace Vašich obrázků
  • popisky obrázků
  • vlastnosti obrázků (velikost, formát, název souboru, atributy alt a title)
  • autorita webových stránek s obrázky
  • rychlost načítání obrázků
  • tématická shoda s vyhledávacím dotazem
  • kontext obrázku poskytnutý markupem Schema.org

Podle čeho Google řadí obrázky ve vyhledávání?

XML sitemapy pomáhají vyhledávačům obrázky najít

Vyhledávačům usnadníte práci uvedením obrázků v XML sitemapách. Obrázky vložíme podle skupin do samostatné sitemapy vytvořené zvlášť pro obrázky nebo můžeme použít již existující sitemapu. Pro weby s několika tisíci obrázky doporučujeme zvolit tvorbu extra sitemapy jen pro obrázky. Budete mít lepší přehled o tom, které obrázky jsou zaindexované.

Crawlování a indexace obrázků

Crawlování znamená, že vyhledávací robot prochází po Vašem webu a stahuje si k sobě od vás jednotlivé stránky, které dále zpracovává.

Nechte si od nás zkontrolovat že:
  • soubor robots.txt nezakazuje botům Googlebot-Image a Googlebot přístup k obrázkům
  • Vaše stránky neobsahují direktivu robots “noindex” nebo “noimageindex”

Indexace je sestavování databáze (indexu), ve které po zadání vyhledávacího dotazu vyhledávač hledá fulltext. Google je nejznámějším fulltextovým vyhledávačem.

Popisky obrázků

Pokud do těsné blízkosti obrázku napíšete text, který popisuje, co se na obrázku nachází, vyhledávače to hodnotí kladně. Můžete díky popisu obrázku získat lepší umístění v organickém vyhledávání.

Vlastnosti obrázků (velikost, formát, název souboru, atributy alt a title)

HTML kód obrázku může vypadat například takto:

<img src="https://example.com/images/denzel-washington-graduating-high-school.jpeg" alt="Promoce Denzela Washingtona na střední škole" title="Promoce Denzela Washingtona na střední škole" />

nebo:

<img src="/images/Agionet-seo-infografika.jpg" alt="Agionet seo infografika">

Tag image poskytuje vyhledávačům další informace potřebné k tomu, aby věděl, ke kterému vyhledávacímu dotazu může tento obrázek přiřadit a následně zobrazit ve vyhledávání. Tag image obsahuje název souboru, formát, umístění obrázku na webu a atributy, ze kterých je patrný kontext. Atributy alttitle by měly obsahovat pouze základní klíčová slova. V případě, že obrázek nelze načíst, objeví se místo něj text atributu alt. Title se zobrazí při najetí myší na daný obrázek. Není dobré to s klíčovými slovy přehánět ani v názvech souborů. Někdy méně může znamenat více.

Autorita webových stránek s obrázky

Autoritu ovlivňuje stáří a důvěryhodnost webových stránek. Tato metrika bere v potaz relevantnost informacíkvalitu odkazů, které se na dané stránce nacházejí. Hodnocení autority webové stránky závisí na propojení s jinými weby pomocí odkazů. Sleduje i autoritu webů, ze kterých je na Vaši stránku odkazováno. Propojení webů s podobným tématem je hodnoceno lépe než u webů s odlišnými tématy. Stručně a laicky řečeno: čím úspěšnější a navštěvovanější webová stránka je, tím její autorita roste.

Rychlost načítání obrázků

Rychlost načítání webové stránky hraje zásadní roli při hodnocení a výslednou pozicí ve vyhledávači. Je vcelku jedno, jestli se jedná jen o stránku s texty nebo převážně s obrázky. V případě obrázků je velmi důležité dbát na jejich optimální velikostformát. Obrázky jsou totiž z hlediska datové velikosti poměrně velké a proto by mohli bez optimalizace načítání stránky velmi zdržovat. Podrobněji o optimalizaci obrázků si můžete přečíst v článku: Správné velikosti obrázků na web.

Využívejte mezipaměť cache pro obrázky

Obrázky, které se vyskytují na webu vícekrát (loga v hlavičce, postranním panelu, patičce), je dobré přednačíst do cache, ze které se už načtené obrázky pouze zobrazí. Cachování významně zrychluje načítání webových stránek. Podrobněji o zrychlení načítání webu si přečtete v článku: Jak na zrychlení webu.

Lazy loading umožňuje neblokovat načítání stránky s obrázky

Lazy loading umožňuje načtení nejprve holé struktury webu a poté postupné načítání obrázků odshora dolů. Nejprve se tedy načtou horní obrázky, které uživatel potřebuje vidět nejdříve, až potom se postupně načítají další. V případě e-shopu je lazy loading velmi užitečný. Nezrychluje načítání obrázků, ale dojde ke zrychlení celé stránky. Díky lazy loadingu může být webová stránka kvůli své rychlosti lépe hodnocena. Více informací o Lazy Loadingu se dočtete v článku: Skáče vám web jako koza? Jak se zbavit skákajícího obsahu webu?

Tématická shoda s vyhledávacím dotazem

Téma stránky s obrázky zásadně ovlivňuje pozice stránky ve vyhledávání. Pokud má stránka obsahující obrázky také kvalitní a dostatečně dlouhý SEO text s obsahem klíčových slov, zvyšuje to její relevanci.

Kontext obrázku poskytnutý markupem Schema.org

Schema.org je slovník neboli sbírka schémat, která usnadňuje práci webmasterům a vývojářům. Schema.org usnadňuje vyhledávačům porozumění kontextu obrázku. Když každý obrázek související s obsahem Vašeho webu opatříte markupem Schema.org, zvýšíte také šanci na jeho zařazení do featured snippetu. 

Featured snippet je úryvek, který se zobrazí na nulté pozici jako okamžitá odpověď na vyhledávací dotaz. Google zobrazuje úryvky odstavců, seznamu nebo tabulek pouze ze stránek s vysokou autoritou. Kromě rychlé odpovědi na dotaz poskytuje také název a url zdrojové stránky. Cílem každé úspěšné stránky je dostat se díky featured snippet nad výsledky organického vyhledávání. 

Open Graph

Podobně jako Schema.org pomáhá Open Graph vyhledávačům lépe porozumět obsahu webové stránky. Pokud chcete získat vyšší návštěvnost ze sociálních sítí, doporučujeme implementovat do HTML kódu strukturovaný markup Open Graph Protocol. Můžete tím ovlivnit také zobrazované úryvky při sdílení url na sociálních sítích. O tom, jak přidat Open Graph do kódu se můžete poradit s našimi programátory.

Získat jednu z prvních pozic v organickém vyhledávání (bez reklamy) obnáší neustálé sledování často se měnících trendů v SEO oblasti a nemalé a dlouhodobé investice do SEO optimalizace. Pokud chcete, aby Váš web byl na internetu dobře vidět, bez investování do reklamních kampaní a SEO to nepůjde.

Nechte si od nás vypracovat odbornou analýzu webu. Zjistíme, jak si Váš web vede a co je pro jeho větší úspěch a zvýšení návštěvnosti třeba vylepšit. Kontaktujte nás.

Mohlo by vás zajímat:

Možná již nyní máte dostatek informací a mohla by se vám hodit "rychlá tlačítka":
Pokud jste zvídavější, tak pokračujte dále ... kompletní menu nebo na Úvodní stranu